01УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-05№ 5Підвищена У посудині І у воді масою 180 г розчинили натрій хлорид масою 20 г. Порцію цього розчину масою 180 г перелили в порожню посудину ІІ. В обох посудинах однакова
- 1
Вычислим общую массу исходного раствора в сосуде I: $m(\text{раствора I}) = m(\text{воды}) + m(\text{NaCl}) = 180 \text{ г} + 20 \text{ г} = 200 \text{ г}$.
- 2
Рассчитаем массовую долю натрий хлорида в исходном растворе: $w(\text{NaCl}) = \frac{m(\text{NaCl})}{m(\text{раствора I})} = \frac{20 \text{ г}}{200 \text{ г}} = 0.1$, или 10%.
Ещё 2 кроки - У повному рішенні
02УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-11№ 11Підвищена У пробірках (1–4) містяться різні метали однакової маси (див. рисунок). У кожну пробірку долили хлоридну кислоту. Усі метали прореагували повністю. водний розчин HCl У якій пробірці об'єм водню, що…
- 1
Запишем общие уравнения реакций металлов с соляной кислотой: Ме + 2HCl → MeCl₂ + H₂. Во всех случаях 1 моль металла образует 1 моль водорода.
- 2
Для определения наибольшего объема водорода, необходимо найти металл, который при одинаковой массе производит наибольшее количество молей водорода. Количество молей водорода прямо пропорционально количеству молей металла (n(H₂) = n(Me)).
Ещё 4 кроки - У повному рішенні
03УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-25№ 25Підвищена Молярна маса вуглеводню дорівнює 28 г/моль. Скільки атомів Карбону в його молекулі?
- 1
Позначимо загальну формулу вуглеводню як $C_xH_y$.
- 2
Молярна маса вуглеводню обчислюється як сума мас атомів Карбону та Гідрогену: $M(C_xH_y) = 12x + 1y$. За умовою, $M(C_xH_y) = 28$ г/моль. Отже, $12x + y = 28$.$$12x + y = 28$$
Ещё 3 кроки - У повному рішенні
04УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v2-25№ 25Підвищена Обчисліть об'єм (л) кисню (н. у.) масою 160 г.
- 1
Визначаємо молярну масу кисню ($O_2$). Молекула кисню складається з двох атомів Оксигену, молярна маса якого становить 16 г/моль.
- 2
Обчислюємо кількість речовини (молів) кисню за формулою $n = m / M$, де $m$ — маса, $M$ — молярна маса.
Ще один крок - у повному рішенні
05УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-26№ 26Підвищена Обчисліть масу (г) кальцій оксиду, який утворився внаслідок повного розкла-дання кальцій карбонату масою 25 г.
- 1
Запишем уравнение реакции полного разложения карбоната кальция:
- 2
Вычислим молярные массы веществ, участвующих в реакции: $M(CaCO_3) = 40 + 12 + 3 \times 16 = 100$ г/моль. $M(CaO) = 40 + 16 = 56$ г/моль.
Ещё 3 кроки - У повному рішенні
06УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-27№ 27Підвищена Формалін, який використовують для збереження анатомічних препаратів, — це водний розчин, масова частка метаналю в якому 40 %. Обчисліть масу (г) формаліну, який можна виготовити, розчинивши у воді…
- 1
Найдем количество вещества метаналя (формальдегида, HCHO). По условиям, метаналь — это газ, и его объем дан при нормальных условиях (н. у.), где молярный объем любого газа составляет 22,4 л/моль.
- 2
Рассчитаем массу метаналя. Молярная масса метаналя (HCHO) равна $12 + 1 \cdot 2 + 16 = 30$ г/моль. Затем умножим количество вещества на молярную массу.
Ще один крок - у повному рішенні
07УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v2-27№ 27Підвищена Гримучим газом називають суміш водню і кисню, у якій об’єм водню вдвічі більший за об’єм кисню. Обчисліть середню молярну масу (г/моль) газуватої суміші.
- 1
Определим молярные массы компонентов смеси: водорода ($M(\text{H}_2)$) и кислорода ($M(\text{O}_2)$). $M(\text{H}_2) = 2 \cdot 1 = 2 \text{ г/моль}$. $M(\text{O}_2) = 2 \cdot 16 = 32 \text{ г/моль}$.
- 2
Согласно закону Авогадро, при одинаковых условиях объёмное соотношение газов равно их молярному соотношению. Поскольку объём водорода вдвое больше объёма кислорода, то и количество молей водорода вдвое больше количества молей кислорода…
Ещё 2 кроки - У повному рішенні
08УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-28№ 28Підвищена У водному розчині масова частка гідроген пероксиду дорівнює 5 %. Унаслідок повного розкладання гідроген пероксиду утворився кисень об’ємом 1,12 л (н. у.). Обчисліть масу (г) розчину, узятого для…
- 1
Запишем уравнение реакции разложения пероксида водорода: $2H_2O_2 \rightarrow 2H_2O + O_2$.
- 2
Найдем количество вещества (моль) кислорода, образовавшегося в результате реакции. Поскольку объем дан при нормальных условиях, используем молярный объем газов $V_m = 22.4$ л/моль.$$n(O_2) = V(O_2) / V_m = 1.12 \text{ л} / 22.4 \text{ л/моль} = 0.05 \text{ моль}$$
Ещё 3 кроки - У повному рішенні
09УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v2-28№ 28Підвищена Для здійснення хімічної реакції взято розчин натрій гідроксиду масою 40 г і натрій гідрогенсульфат масою 6 г. Речовини прореагували повністю. Обчисліть масову частку (%) лугу в узятому розчині.
- 1
Запишемо рівняння реакції між натрій гідроксидом (лугом) і натрій гідрогенсульфатом:$$NaOH + NaHSO₄ → Na₂SO₄ + H₂O$$
- 2
Обчислимо молярні маси реагентів: $M(NaOH) = 23 + 16 + 1 = 40 \text{ г/моль}$ $M(NaHSO₄) = 23 + 1 + 32 + 4 \cdot 16 = 120 \text{ г/моль}$
Ещё 4 кроки - У повному рішенні
10УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-29№ 29Підвищена Суміш карбон(ІІ) оксиду об'ємом 25 мл із киснем об'ємом 10 мл підпалили. Обчисліть об'єм (мл) газуватої суміші, яка утворилася після спалювання (об'єми газів виміряно за однакових умов).
- 1
Запишемо збалансоване хімічне рівняння реакції горіння карбон(ІІ) оксиду: $2CO(г) + O_2(г) \to 2CO_2(г)$.
- 2
Згідно з законом об'ємних співвідношень Гей-Люссака, 2 об'єми CO реагують з 1 об'ємом O₂ з утворенням 2 об'ємів CO₂.
Ещё 3 кроки - У повному рішенні
11УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v2-29№ 29Підвищена Оксид ЕО прореагував із розведеною сульфатною кислотою, де Е – елемент другої групи періодичної системи. Маса середньої солі, яка утворилася внаслідок реакції, утричі більша за масу оксиду…
- 1
Запишемо рівняння реакції між оксидом ЕО та сульфатною кислотою: $\text{EO} + \text{H}_2\text{SO}_4 \rightarrow \text{ESO}_4 + \text{H}_2\text{O}$. Згідно зі стехіометрією, 1 моль оксиду ЕО реагує з утворенням 1 моля солі $\text{ESO}_4$.
- 2
Виразимо молярні маси оксиду ЕО та солі $\text{ESO}_4$. Нехай $M(\text{E})$ – молярна маса елемента Е. Молярна маса кисню $M(\text{O}) = 16$ г/моль, сірки $M(\text{S}) = 32$ г/моль. Тоді $M(\text{EO}) = M(\text{E}) + 16$ г/моль, а…
Ещё 3 кроки - У повному рішенні
12УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v1-30№ 30Підвищена Маса продуктів реакції повного окиснення вуглеводню вп’ятеро більша за його масу. Визначте хімічну формулу вуглеводню. У відповіді зазначте кількість атомів у його молекулі.
- 1
Запишем общее уравнение полного окисления (сгорания) углеводорода $C_xH_y$:$$C_xH_y + (x + y/4)O_2 \rightarrow xCO_2 + y/2 H_2O$$
- 2
Выразим молярную массу углеводорода и суммарную массу продуктов, образующихся из 1 моль углеводорода. Молярная масса $C_xH_y$ равна $12x + y$ г/моль. Масса продуктов (x моль $CO_2$ и y/2 моль $H_2O$) равна…
Ещё 4 кроки - У повному рішенні
13УЦОЯВ nmt-2025-chemistry-v2-30№ 30Підвищена У закритий реактор помістили суміш масою 100 г, що складалася з бутану, бут-1-ину та бут-2-ину. До неї додали водень, потрібний для повного гідрування алкінів. Після гідрування в реакторі містився…
- 1
Запишем уравнение реакции полного гидрирования алкинов (бут-1-ина и бут-2-ина, оба имеют формулу C₄H₆) до бутана (C₄H₁₀).$$C₄H₆ + 2H₂ \rightarrow C₄H₁₀$$
- 2
Согласно закону сохранения массы, масса продуктов равна массе реагентов. Увеличение массы смеси произошло за счет присоединения водорода. Найдем массу водорода, вступившего в реакцию.$$m(H₂) = m_{конечная} - m_{начальная} = 106 г - 100 г = 6 г$$
Ещё 4 кроки - У повному рішенні