Решение: Стронций гидроксиді суда аз ериді. Студент осы ерітіндінің 25 мл қолданып, бірнеше тамшы метилоранж индикаторын қосып, одан кейін оны бюреттен 0.100 моль/л тұз қышқылымен титрледі. Студентке сілтіні бейтараптау үшін 32.8 мл қышқыл қосу қажет болды. Сілтінің концентрациясы (моль/л)
Стронций гидроксиді суда аз ериді. Студент осы ерітіндінің 25 мл қолданып, бірнеше тамшы метилоранж индикаторын қосып, одан кейін оны бюреттен 0.100 моль/л тұз қышқылымен титрледі. Студентке сілтіні бейтараптау үшін 32.8 мл қышқыл қосу қажет болды. Сілтінің концентрациясы (моль/л)
Шешім по шагам
4 қадамРеакция: $\text{Sr(OH)}_2 + 2\text{HCl} \rightarrow \text{SrCl}_2 + 2\text{H}_2\text{O}$. Из уравнения: 1 моль Sr(OH)₂ взаимодействует с 2 моль HCl.
$$\text{Sr(OH)}_2 + 2\text{HCl} \rightarrow \text{SrCl}_2 + 2\text{H}_2\text{O}$$Найдено количество молей HCl: $n_{\text{HCl}} = C \cdot V = 0.100~\text{моль/л} \cdot 0.0328~\text{л} = 0.00328~\text{моль}$.
$$n_{\text{HCl}} = 0.100 \cdot 0.0328 = 0.00328$$Количество молей Sr(OH)₂: $n_{\text{Sr(OH)}_2} = \frac{n_{\text{HCl}}}{2} = \frac{0.00328}{2} = 0.00164~\text{моль}$.
$$n_{\text{Sr(OH)}_2} = \frac{0.00328}{2} = 0.00164$$Концентрация Sr(OH)₂: $C = \frac{n}{V} = \frac{0.00164~\text{моль}}{0.025~\text{л}} = 0.0656~\text{моль/л} = 6.56 \cdot 10^{-2}~\text{моль/л}$.
$$C = \frac{0.00164}{0.025} = 0.0656 = 6.56 \cdot 10^{-2}$$Где здесь ошибаются
Забыли учесть, что Sr(OH)₂ дает 2 OH⁻, поэтому нужно делить моль HCl на 2 (а не умножать).
Не перевели мл в л при расчете концентрации (например, использовали 25 вместо 0.025 л).
Путаница с порядком величины: 0.0656 = 6.56e-2, а не 8.2e-3 или 1.64e-3.